Skip to Content

Groceries and Menu-The Three Picture Edition

Another week, another report! Here’s my produce.

Produce from Aldi.
And the rest of my groceries.

A grocery trip of Aldi products.
The cow from the local farm has milk now, so I got two gallons, one for yogurt and one for other purposes. I only felt like dragging one out of the fridge for a picture though. The glass jars are kind of heavy, and I didn’t want to risk dropping one (I’ve done that before…it broke and spilled milk all over my kitchen floor!).

A large glass Mason jar full of milk.

My Aldi total this week was $54.97, and at Weis, I spent $27.05. That’s $82.02, which would be great except that I spent $8 on those two gallons of milk. Soo, I’m at $90.02.

I bet I can make that up next week, though, by spending $70. I’m going to at least try.

Saturday

  • Ham sandwiches with bacon and Basil Mayonnaise
  • strawberries

Sunday

  • We’re going to a birthday party, so we’ll eat there. I need to bring a side, but I haven’t decided what that will be yet!

Monday

Tuesday

  • Pizza Subs
  • green salad

Wednesday

  • Basil, Chicken, Tomato, and Onion Paninis
  • Fruit Salad

Thursday

  • Italian Garden Pasta Salad with Chicken
  • English Muffin Bread

Friday

  • Grilled Pizza
  • Green Salad
  • Root Beer

Don't throw your bread away!

Subscribe and I'll send you a PDF with five ways to turn dry bread into something tasty.

    We respect your privacy. Unsubscribe at any time.

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Kristen

    Wednesday 1st of July 2009

    Dana, Julia is right! The potato is for the deep dish pizza. We had it this past Friday, so it was on the menu I posted last week.

    Jessie, I do brew tea sometimes, but I was feeling lazy. lol

    Cate, so glad the bread was good!

    Battra, we wash the jars in the dishwasher and then return them to the farm where they get filled again. It's a completely no-garbage-produced process, which is awesome. So, my yogurt produces no trash either...the milk comes in glass jars which get reused and I cook and store my yogurt in glass jars, which I reuse.

    Battra92

    Monday 29th of June 2009

    So after the jars of milk are empty do you reuse them or recycle them?

    Oh and watch for spiders in your bananas.

    Cate

    Monday 29th of June 2009

    I just wanted to tell you that I tried your whole wheat bread recipe the other day, and it was AWESOME. My husband and I both loved it. We'll never buy sandwich bread again!

    Jessie

    Monday 29th of June 2009

    I am surprised to see that you purchase tea already brewed! Have you considered brewing it at home yourself? You can save a lot of money that way! I know we do - being a Georgia girl our family goes through a lot of sweet tea! ^_^

    hiptobeme

    Monday 29th of June 2009

    I have cornmeal! It's so cheap! I am going to definitely try this. All I have made so far is corn bread...I'm strangely excited about corn meal right now!

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.